Tykev velkoplodá – Hokaido

Herbář/Semena/Tykev Hokaido

Cucurbita maxima

Popis

Tykev Hokaido naroste do průměru asi 20 – 25 cm, má jasně oranžové plody. Předností odrůdy je vysoký podíl dužiny v poměru k semeníku s vysokým obsahem karotenu. Hokkaido je chutná, všestranně využitelná dýně, oceňovaná ve vegetariánské kuchyni a při přípravě racionální výživy. Jedná se o tykev.  Výborná je čerstvá i tepelně zpracovaná. Všem tato dýně usnadní práci, protože se nemusí loupat. Je dobře skladovatelná; ve sklepě vydrží až do února.

Výsev

Semena vyséváme přímo na záhon; v chladnějších oblastech do květináčů. Při teplotách nižších než 13 °C semena nevyklíčí. Pro lepší vzejití se semena namáčejí přes noc do vody, vysévají se do hloubky 2,5 cm po 2 – 3 ks. Po vyklíčení necháme pouze nejsilnější semenáček, ostatní vyštípneme.

Pěstování

Rostliny vyžadují slunné stanoviště s živinami bohatou a dostatečně vlhkou půdou, do které přimícháme dobře vyzrálé organické hnojivo. Je výhodné pěstovat rostliny na černé igelitové fólii, jejíž okraje zasypeme zeminou. Fólie ohřívá půdu, potlačuje růst plevelů, zadržuje vlhkost v půdě a chrání zrající plody. Vhodnou náhradou je vrstva slámy nebo zaschlé trávy. Především při chladném počasí, kdy nelétá mnoho hmyzu, se doporučuje opylit květy tykví ručně, např. štětečkem. Každý týden by měla každá rostlina dostat nejméně 11 litrů vody. Tykve se nesmí nikdy přemokřit.

Abychom podpořili rozvětvování pro zvýšení plodnosti, zaštípneme růstový vrchol, když rostliny dosáhnou délky 1,5 m. Můžeme je nechat plazit přes různé konstrukce. Chceme-li vypěstovat velké plody, ponecháme na každé rostlině 2 – 3 zrající plody.

Užití

Dýňová semínka nevyhazujeme! Obsahují esenciální mastné kyseliny Omega 3 a 6, hořčík, zinek, železo, vitaminy skupiny B a E a rostlinné bílkoviny. V čase nesnesitelné puberty působí blahodárně proti pupínkům a zlepšují kvalitu vlasů a nehtů a lidem v letech snižují cholesterol a vysoký krevní tlak, stimulují vyplavování serotoninu z mozku. Německý lékař objevil, že v zemích, kde je zvykem jíst pravidelně a ve velkém množství semínka z tykví, se nevyskytují prakticky žádné případy onemocnění prostaty, včetně jejího zbytnění. Tyto semínka mají omlazující efekt na sexuální život.

Semínka k výsevu máme k dispozici na prodejně