O nás

Jsme sociální firma, která se snaží vytvářet pracovní místa pro zdravotně znevýhodněné občany, aby mohli uplatnit své schopnosti a dovednosti. Chceme být uznáni za  zaměstnavatele  na chráněném trhu práce. Abychom mohli nadále zlepšovat pracovní podmínky našich zaměstnanců, zejména z hlediska finančního ocenění, ale také jejich sociálního postavení, oddělili jsme se od své mateřské organizace, Charity Starý Knín, a založili jsme samostatnou sociální firmu Xaverius s.r.o., kde  se nám v tuto chvíli daří na zkrácené pracovní úvazky zaměstnávat již 9 zdravotně znevýhodněných zaměstnanců.

K naší hlavní činnosti patří návrhy  a tvorba dekorativních a užitných předmětů z textilu. Ručně vytváříme originální kabelky, batohy, ale také například zástěry, utěrky a chňapky do kuchyně, polštáře nebo ubrusy a prostírání. Provozujeme kamenný obchod s vlastní značkou Rukama Nohama. V brzké době otevřeme také obchod internetový. Šijeme i na zakázku. V případě zájmu jsme schopni šít bytové doplňky jako jsou například závěsy, ubrusy, přehozy a podobné. Výběru látek a jejich barevné kombinaci je u nás věnována velká pozornost. Přes českého prodejce nakupujeme krásné látky z  jihoevropských lokalit. Novinkou je možnost nákupu těchto látek přímo v našem obchodě. 

Naše výrobky a nabízené služby rozšiřujeme  s ohledem na schopnosti  a zájmy našich zaměstnanců. Naleznete u nás tak například i drobné výrobky ze dřeva, zaplstěná mýdla nebo košíky a podnosy z pedigu. Provozujeme vlastní sítotiskovou dílnu, kde tiskneme na textil obrázky, nápisy či loga dle přání zákazníka. Svým zákazníkům v regionu  nabízíme také  služby v oblastech údržby zeleně a drobných pomocných stavebních prací, ale také v oblasti cateringu ve formě slaného či sladkého pohoštění. 

Z historie společnosti

Pod názvem Xaverius s.r.o. působíme na veřejném trhu krátce. Historie naší společnosti ale sahá do roku 2014, kdy byla Charitou Starý Knín založena v rámci sociálně – terapeutické péče textilní dílna Rukama Nohama, z jejíž činnosti a záměru se  společnost Xaverius s.r.o. postupně profilovala. 

,,V rámci Charity Starý Knín působím jako vedoucí sociální rehabilitace, což je bezplatná sociální služba, ve které pomáháme našim klientům, zdravotně znevýhodněným osobám, mimo jiné i s hledáním vhodných pracovních příležitostí a adaptací na pracovní podmínky. Většina našich klientů se dokáže dobře zapracovat, jejich uplatnění na trhu práce ale ani pak nebývá jednoduché. Proto jsme se rozhodli vybudovat nezávisle na Charitě vlastní sociální firmu, která by nejen pokračovala v této tradici, ale nadále se rozvíjela dle schopností osob, které k nám přicházejí se zájmem pracovat,“ vysvětluje paní magistra Noemi Trojanová, vedoucí dílen společnosti. 

Zboží z dílny Rukama Nohama jsme od počátku nabízeli  a stále nabízíme v našem krámku a také prostřednictvím regionálních trhů. Na základě stoupajícího zájmu o tyto výrobky se nám v roce 2019 podařilo dovybavit sítotiskovou dílnu. Pro naše výrobky jsme tím získali nové možnosti dekorace a také, což nás velmi potěšilo, jsme mohli začít zaměstnávat další kolegy se zdravotním znevýhodněním. Podařilo se nám vytvořit pracovní místa pro muže, kteří zajišťují drobné stavební a údržbářské práce a údržbu zeleně. Rozvíjíme také službu cateringu, naše kolegyně se jí rády věnují a proto nás těší, že zájem o tuto službu narůstá.