Měsíček lékařský

Herbář/Semena/Měsíček

Calendula officinalis

Popis

Jednoletá nebo dvouletá bylinka, vysoká asi 50 cm, větvená, na konci stvolů zářivě oranžové květy.

Výsev a pěstování

Měsíček je nenáročná rostlina, roste kdekoli na slunci i v polostínu. Vysévá se během března až května přímo na slunné stanoviště.

Pro léčivé účinky se sklízí květy. Měsíček má podobné účinky jako arnika. Působí spazmolyticky, povzbuzuje sekreci žluči, zastavuje další růst bakterií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran se zánětlivým okolím a používá se i proti plísním a při bércových vředech.

Květy měsíčku jsou také významným kosmetikem. Odvar zjemňuje a zvláčňuje pleť. Kombinuje se ještě s jinými druhy kosmeticky působících rostlin.

Použití

Vnitřně ve formě čaje má křeče uvolňující, žlučopudný a krev čistící účinek, proto je dobré přimíchat květy měsíčku do žaludečního či žlučníkového čaje. Mohou dobře doplnit i čaj užívaný ke zmírnění menstruačních bolestí. Pro svůj protizánětlivý a hojivý účinek se zevně používá při zánětlivých změnách sliznice v ústech a hrtanu, k ošetření tržných ran, pohmožděnin a popálenin. Nálev z květních lístků k obkladům nebo výplachům podporuje granulaci tkáně, a tudíž zacelování ran. Používá se nejen na čerstvé rány, ale i rány již zastaralé, špatně se hojící, na bércové vředy, plísně a kožní záněty. K výplachům dutiny ústní a k obkladům na rány se rovněž používá tinktura z měsíčku zahradního. V současné době je hlavně ceněn v moderní kosmetice, neboť přípravky vyráběné z měsíčku zjemňují pleť. Výtažků se používá k výrobě hojivých krémů a mastí na rozpraskané ruce, na opruzeniny, popáleniny, omrzliny, trombózy, křečové žíly, dekubity apod. Bývá také přísadou do pleťových vod, šamponů a prostředků pro pěstění vlasů, přírodních mýdel, je vhodný do koupelí. Známý je i podomácku vyráběný „měsíčkový olej“ připravený z měsíčkových květů napěchovaných do průhledné a těsně uzavřené širokohrdlé lahve uchovávané na okně na slunci. Za několik dnů začne samovolně vytékat olejovitá oranžově zbarvená tekutina usazující se na dně. Z ní je pak možno připravit masti na špatně hojící se rány, bércové vředy apod.

Dávkování

Vnitřně – 1 kávová lžička na šálek nálevu, pije se každé 3 hodiny. Zevně – 2 polévkové lžíce na 1l nálevu.

Semínka k výsevu máme k dispozici na prodejně