Lichořeřišnice větší

Herbář/Semena/Lichořeřišnice

Tropaeolum majus

Popis

Lichořeřišnice pochází z Jižní Ameriky, zejména z Peru a Bolívie. Nyní se již pěstuje na celém světě. Rodové jméno Tropaeolum pochází z latinského „tropeum“, které znamená „tropy“ nebo „znamení vítězství“. Po skončené bitvě byl na bojiště umístěn kmen stromu ověšený ukořistěnými přilbami a štíty. Věřilo se, že okrouhlé listy lichořeřišnice vypadají jako štíty a květy jako krví potřísněné helmy.

Do Španělska se lichořeřišnice dostala z Peru v 16. století. Nedlouho potom dosáhla Londýna. Když byla poprvé přivezena, nazývali ji Nasturcium indicum nebo Nasturcium peruvium, což byla obvyklá jména indiánské řeřichy. Zvyk jíst její okvětní lístky a používat je na čaj a do salátů pochází z Orientu.

Lichořeřišnice je polootužilá jednoletá bylina, kvete od léta do podzimu oranžovými, červenými nebo žlutými květy, má okrouhlé zelenavé listy.

Výsev a pěstování

Lichořeřišnice dávají přednost dobře odvodněné půdě chudé na živiny. Mají rády slunné stanoviště nebo polostín. Jestliže je půda příliš bohatá na živiny, rostou listy na úkor květů. Jsou citlivé na mráz a neprospívají, když teplota klesne pod 4°C. jakmile se začne půda ohřívat a přejdou mrazy, je možné lichořeřišnice vysazovat přímo na stanoviště v zahradě, asi 20 cm od sebe. Také se výborně hodí k pěstování v květináčích, džberech, okenních truhlících a závěsných koších. Použijte směs kůry, rašeliny a drobného písku. Nehnojte, protože byste vypěstovali samé listy a žádné květy, ale dobře zalévejte – zvláště v horkém počasí.

Účinné látky

Nejdůležitějšími látkami lichořeřišnice je silice, která vzniká štěpením glykosidu glukotropeolinu a má silné bakteriostatické účinky. Semena obsahují kromě silice také draslík, olej a bílkoviny. Antibiotické složky se vylučují močí již za 3 až 10 hodin. Částečně se vylučují i plícemi, když působí při zánětech dýchacích cest.

Léčivé účinky

Lichořeřišnice má vynikající dezinfekční účinky, a proto se využívá při léčení infekčních chorob horních i dolních cest dýchacích, při chřipce, astmatu, zánětech průdušek, taktéž k dezinfekci močových cest a při akutních i chronických zánětech.

Úspěšně se jí léčí problémy se zlatým stafylokokem, který často odolává i silným antibiotikům a ohrožuje zdraví nakažených po mnoho let. Tato bylina také působí proti salmonele nebo streptokokům, úspěšně ji lze používat namísto syntetických antibiotik, nebo alespoň významně podpoří a zkrátí léčbu nemoci. V souvislosti se záněty dýchacích cest nebo močových či ledvinových cest působí lichořeřišnice účinně také jako prevence nebo pro doléčení proběhlých zánětů s hrozbou recidivy.

Rovněž podporuje trávení a čistí krev. Podle nenovějších výzkumů je lichořeřišnice do určité míry i ochranou kuřáků před rakovinou plic. Taktéž na poraněnou kůži má dezinfekční účinek, kde ničí případně mikroorganismy, které by mohly vést k zánětu. Tato léčivka je rovněž výborným prostředkem proti vypadávání vlasů, proti lupům i pro podporu růstu vlasů.

Příprava a dávkování

Lichořeřišnici užíváme ve formě čaje nebo tinktury, i když nejvhodnější je v syrovém stavu – sušená již nemá takové účinky.

Vylisovaná šťáva z čerstvé rostliny se vnitřně užívá dvakrát denně po 30 g, nebo 40 g salátu z rostliny, případně 15 g semen.

 Čaj ze semen lichořeřišnice

1 lžička sušených nebo čerstvých semen se zalije šálkem horké vody a nechá se 10 minut louhovat. Po scezení se užívá 3x denně v akutních případech nebo 1x denně při prevenci.

Tinktura je nejúčinnější ze semen. Ta se po vyluštění rozdrtí nebo rozemelou, naplní asi do 1/5 láhve a až po hrdlo se zalijí 50 % lihem. V dobře uzavřené láhvi se 2 až 3 týdny – za občasného protřepávání – macerují. Pak se tekutina přefiltruje a je připravená k použití. Užíváme 3x denně po 10 kapkách 2 hodiny po jídle. Preventivně stačí 1x denně.

Posilující kapky proti lupům a na růst vlasů

Do kompotové sklenice dáme dvě hrsti natě i s květy drobně nakrájenými a 3 lžícemi drcených semen. Vše zalijeme půl litrem 40 % lihu nebo žitnou (či jinou lihovinou se stejným obsahem alkoholu), dobře uzavřeme a necháme 2 – 3 týdny macerovat při pokojové teplotě. Pak slijeme a přes přežehlenou tkaninu přefiltrujeme. Preventivně (pro dospělé osoby) užíváme 1 čajovou lžičku při snídani. Při potížích podáváme 3x denně jednu polévkovou lžíci. Dětem většinou půl lžičky ráno do čaje.

Při léčbě akutních stavů je důležité užívat (čaj nebo tinkturu) po dobu dvaceti dnů, aby účinek byl dokonalý.

V kosmetice

 Odvar proti lupům a na růst vlasů

2 hrsti nati lichořeřišnice dáme do 1 litru studené vody a přikryté vaříme na mírném ohni do 15 minut. 15 minut necháme louhovat a přecedíme. Používáme po umytí vlasů jako poslední opláchnutí.

Kuchyňské použití

Díky své pikantní chuti se nyní konzumují semena, květy i listy. Používají se do salátů nebo jako atraktivní ozdoba pokrmů. Zavařená poupata jsou dobrá náhražka za kapary.

Krémová sýrová omáčka z lichořeřišnice

100 g smetanového sýra, 2 kávové lžičky jemných drobně nasekaných lichořeřišnicových lístků, 3 lichořeřišnicové květy

Smíchejte sýr s nakrájenými lístky. Dejte do mísy a ozdobte květy. Spotřebujte co nejrychleji, protože hořkne.

Pomazánka s lichořeřišnicí

 1 bílý jogurt, 3 lžíce majonézy, drobně nakrájená cibule, pažitka, jemně nastrouhaná menší karotka, 60 g nastrouhaného celeru, půl šálku nasekané lichořeřišnice, mletý pepř, sůl. Všechny ingredience promícháme. Pomazánku mažeme na chlebíčky.

Omáčka z lichořeřišnice a zeleného pepře

 50 g másla, menší cibule, čtvrt litru zakysané smetany, 1 lžíce polohrubé mouky, zelený pepř, 2 lžíce sekaných listů lichořeřišnice, lžíce bílého vína. Máslo zpěníme spolu s cibulkou, zasypeme moukou a chvíli mícháme. Přidáme sůl, drcený pepř (množství podle chuti, je ostrý), zalijeme smetanou, vínem a přidáme drobně nakrájenou lichořeřišnici. Povaříme ještě dvě minuty a podáváme k těstovinám, rybám, salátům, špízům apod.

Semínka k výsevu máme k dispozici na prodejně