Jiaogulan

Herbář/Jiaogulan

Gynostemma pentaphyllum (známý též jako Gynostema pětilistá)

Popis

Jiaogulan je údajně mrazuvzdorná trvalka (snese –15 až –20 stupňů C). My přesto pěstujeme rostlinu venku pouze přes léto, v zimě dáme za okno a listy na čaj sklízíme po celý rok.

Pěstování

Rostlině vyhovuje slunečné nebo polo-stinné stanoviště, nejlepší je východní strana u nějaké opory (plot, pergola..) Roste rychle a bujně, během léta vyroste asi do 2 m a vytvoří záplavu výhonků. Zemina by měla být propustná, udržujeme stejnoměrně vlhkou a přihnojujeme.

Užití

 Jiaogulan se pěstuje kvůli listům, ze kterých je výborný čaj (možno i ze syrových nebo i usušených). Několikaleté vědecké výzkumy zařadily jiaogulan mezi nejvýznamnější léčivé rostliny na světě. Patří mezi rostliny, které ovlivňují náš zdravotní a psychický stav. Obsahuje až čtyřnásobné množství léčivých látek ve srovnání s ženšenem, zejména saponidů. Potvrdilo se, že reguluje krevní tlak, hladinu cholesterolu i cukru, pozitivně působí na vylučování, ale i na ženské orgány. Podporuje správné dýchání, zvyšuje imunitu a odolnost proti stresu, chrání játra před toxickými látkami a napomáhá dlouhověkosti. Díky všem těmto pozitivním účinkům na lidské zdraví dostala i další pojmenování – rostlina nesmrtelnosti.

Sazenice této rostliny máme k dispozici v kamenné prodejně.