Angínovník čínský

Herbář/Semena/Angínovník

Belamcanda chinensis

Popis

Belamcanda patří do čeledi Iridaceae a pochází z tropické Východní Asie. Je to vytrvalá rostlina, která se dá s úspěchem pěstovat v každém bytě. Na slunném a chráněném místě přezimuje i venku ve volné půdě, v bytě stačí trochu světla u okna. Snáší ústřední topení a není náročná na ošetření ani na půdu.

Listy jsou pruhované, mečovité, 30-45 cm dlouhé, až 35 mm široké, rozložené vějířovitě. Květenství je lata, každým rokem bohatší. Květy jsou oranžové, tygrovitě červeně skvrnité, ale také pruhované, někdy čistě žluté, nebo uvnitř purpurové a červené. Kvete velmi dlouho a květy se postupně rozvíjejí zdola nahoru. Doba květu je červen až září, dle místních podmínek.

Pěstování

Vhodná půda pro pěstování Belamcandy je běžný zahradnický substrát. Rostlinu můžete pěstovat nejen v bytě, ale i na slunném místě na zahradě. Máme vyzkoušeno, že vydrží přes zimu i v našich klimatických podmínkách venku – na jaře znovu vyraší.

Účinky

Tato rostlina je známá především svojí léčivou silou. Mladé listy obsahují léčivé glykosidy. Podle čínského lékopisu blahodárně ovlivňuje hlasivky. Používá se při angíně a jiných krčních zánětech. Mladý list (cca 3 cm) se pomalu v ústech žvýká, nejlépe na noc. Dá se též vyluhovat v lihu a zředěný užívat jako kloktadlo.

Výsev

Belamcanda vám jistě udělá radost nejen svými krásnými květy, ale potěší i svou léčivou silou.

Vyséváme v dubnu do truhlíku za okno, nebo v pařeništi. Sazenice přepícháme buď do velkých květináčů nebo rovnou do půdy na stanoviště.

Semínka k výsevu máme k dispozici na prodejně