Aloisie trojlistá

Herbář/Aloisie trojlistá

Aloysia (Lippia) triphylla (starší název Lippia citriodora, Sporýš citrónový)

Popis

Aloisie je polo-otužilá opadavá trvalka, vysoká 1 – 3 m, široká až 2,5 m. Počátkem léta se objevují drobné bílé kvítky s fialovým nádechem, listy silně voní po citrónu. První dva roky pěstujeme rostlinu v květináči, poté lze vysadit na chráněné místo na zahradu – ideální je u slunné zdi. Má ráda teplé a vlhké podnebí, půdu volíme vzdušnou, lehkou, teplou.

Pěstování

Teplota nesmí klesnout pod 4°C, pokud necháte aloisii na zahradě, na zimu přikryjte mulčem. Na jaře může začít růst i velmi pozdě, takže ji nikdy nevyhazujte před koncem léta. Jakmile začne rostlina znovu obrůstat, odstraňte suché vrcholky a mírně ji prořežte, abyste podpořili další růst. Listy sbíráme kdykoliv. Dají se sušit, přičemž si udrží svou barvu i vůni.

Užití

Čerstvé listy se hodí k ochucení olejů, octů, nápojů, cukrovinek, koláčů i nádivek. Přidáním polévkové lžíce čerstvých nasekaných listů vznikne ze zmrzlinového poháru chutný dezert.

Čaj z listů před spaním je osvěžující a mírně uklidňující; dlouhodobé používání může ale podráždit žaludek. Pomáhá také při rýmě a špatném trávení. Listy se výborně hodí do vonných směsí, uschovaných ve lněných sáčcích, v polštářích nebo pohovkách. Olej, destilovaný z listů, je významnou složkou mnoha parfémů.

Sazenice této rostliny máme k dispozici v kamenné prodejně.