Aloe pravá

Herbář/Aloe pravá

Aloe vera

Popis

 Aloe Vera je nenáročná, suchomilná, sukulentní rostlina, pocházející pravděpodobně ze severní Afriky a z Kanárských ostrovů. Rostlina dosahuje výšky 60 – 100 cm a tvoří trsy dužnatých, zelených, šedozelených nebo bíle skvrnitých zubatých až trnitých listů bez stonku. V létě se objevuje oranžovočervené květenství.

Pěstování

Rostlinu pěstujeme na slunném stanovišti ve větší nádobě, v propustné, hlinitopísčité půdě s dobrou drenáží. V létě zaléváme, když je horní vrstva zeminy suchá asi do 2 cm. Rostlina přezimuje na světle v chladu při 10 – 12 ˚C téměř bez zálivky. Aloe snáší i delší sucho. Pokud ji přesazujeme každoročně, nepotřebuje hnojení.

Užití

Silné, dužnaté listy obsahují průhledný polotekutý gel, který významně pomáhá při hojení ran, odřenin a popálenin, používá se i na vysušenou pokožku, lupy a akné. Výtažky pak působí příznivě při cukrovce a zvýšené hladině lipidů, zejména cholesterolu i při žaludečních potížích. Nejúčinnější je čerstvá šťáva z právě utržených, podélně proříznutých listů. Vnitřně se rostlina nesmí užívat v těhotenství.

Vitalizující elixír

List rozřízneme a z vnitřku vyškrabeme průhledný gel. 120 g gelu z listů aloe, 250 g medu, 250 ml kvalitního červeného vína 60 ml konzumního lihu promícháme a uložíme v tmavé, uzavřené nádobě do chladu asi na týden. Užíváme jednou za rok po dobu dvou měsíců třikrát denně 1 lžičku asi hodinu před jídlem.

Zdroj: Klára Trnková: Tajemství cizokrajných bylin, ISBN 978-80-87209-98-1

Sazenice této rostliny máme k dispozici v kamenné prodejně.