Ačokča

Herbář/Semena/Ačokča

Cyclanthera pedata (L.)

Též známá jako Achocha, korila, lidově paprikookurka

Pěstování

 Rostlinu pěstujeme podobně jako papriky, během dubna předpěstujeme, poté po „zmrzlých“ vysazujeme na stanoviště. To by mělo být slunné, připravíme také oporu – ačokča naroste až do 5 m výšky. Plody se sklízejí zhruba ve velikosti 3-8 cm, dokud nejsou semínka uvnitř černá a tvrdá (jinak se musí odstranit).

Užití

Plody ačokči lze nakládat, sušit, konzumovat i syrové (čím menší plody – asi 2-3 cm – tím lépe chutnají).  Z čerstvých plodů se dají připravit různé zeleninové směsi, např. lečo nebo pod maso, do polévek. Plody se dají také plnit mletým masem, dusit, zapékat.  Z listů se připravuje chutný špenát.

Léčebné účinky

Syrová ačokča snižuje cholesterol, krevní tlak a pomáhá proti cukrovce. Plody obsahují důležité hořčiny, beta karoten, vitaminy C, B1 a B2. Konzumace malých čerstvých plodů napomáhá metabolismu cukrů a zlepšuje psychickou pohodu. Používá se při léčbě respiračních chorob. Šťáva léčí zánět ucha. Odvar ze dvou plodů bez semínek v litru vody slouží jako diuretikum.  Listy přikládané na zanícenou část těla mají protizánětlivé účinky. Tvrdý sušený plod se dnes běžně užívá při léčbě i prevenci poruch oběhového systému.

Recepty z ačokči

Lečo z čerstvé ačokči
1 velká cibule, 1 díl ačokči, 1 díl rajčat, vajíčko, (uzenina), olej, sůl, kmín

Na rostlinném (olivovém) oleji zpěníme na tenká kolečka nakrájenou cibuli, přidáme ačokču nakrájenou na malé kousky (hodí se i zralejší plody – z nich vybereme tvrdá černá semena), podusíme do poloměkka  přidáme  oloupaná rajčata, osolíme, okmínujeme a dusíme do měkka. Přidáme (nakrájenou uzeninu), vajíčka a na mírném ohni necháme   dodělat. Dochutíme pepřem. Podáváme nejlépe s tmavým chlebem.

Sterilovaný základ na lečo z ačokčou
Na drobno pokrájenou ačokču mírně posolíme, necháme asi hodinu odležet (aby pustila šťávu), přidáme na drobno nakrájená oloupaná rajčata a směs napěchujeme „nasucho“ do sklenek. Sterilizujeme 30 minut při teplotě 90 st.C.

Lečo ze sterilizovaného základu
Na rostlinném (olivovém) oleji zpěníme na tenká kolečka nakrájenou cibuli, přidáme přiměřené množství konzervované směsi, ačokči s rajčaty, osolíme, přidáme drcený kmín, vydusíme přebytečnou vlhkost, přidáme uzeninu a vajíčkaa dusíme dokud se vajíčka dokonale nesrazí. Dochutíme pepřem (mletou feferonkou). Podáváme s chlebem.

Špenát z listů ačokči

Mladé a svěží listy spaříme vařící vodou a nahrubo (nebo je-li libo tak najemno) nasekáme. Na rostlinném oleji nebo klidněi na sádle orestujeme na sklo nakrájenou cibuli a na plátky nakrájený česnek (množství dle vaší libé chuti), přidáme nasekané a spařené listy  ačokči, ochutíme solí a drceným kmínem (naši východní sousedé mohou samozřejmě použít místo kmínu drvenou rascu), podlijeme vývarem (nebo vodou – potom přidáme kousek polévkové kostky) a dusíme 10 až 15 minut na mírném ohni. Lehce zahustíme (jíškou nebo strouhankou), přidáme vajíčko a necháme ho srazit. Nakonec špenát ochutíme pepřem.

Podáváme s vařenými bramborami a ohřátou uzeninou.

Nakládaná ačokča s cibulkou-šalotkou

Tato směs malých plodů ačokči a šalotky je naprosto delikatesní pochoutkou!

Nálev je stejný jako na okurky nakládačky, pro delší tvanlivost strilujeme 20 minut při 85 st. C.

Sušená ačokča

Plody nakrájené na drobné kousky   sušíme při teplotě do 40 st.C. Schnou rychle a bez jakýchkoliv potíží.
Samotnou sušenou ačokču používáme jako přísadu do zeleninových polévek, bramborového guláše, pod dušené maso a všude tam, kam se nehodí běžná směs sušených zelenin.

S ačokčou lze připravit i tradiční směs, která obsahuje jak kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer), ale i další druhy zelenin, na př. květák, kapustu. Směs se hodí na přípravu mnoha pokrmů, kde nevadí trochu nasládlá chuť sušené mrkve a petržele.
Je samozřejmostí, že před vařením každou sušenou zeleninu asi na 1/2 hodiny namočíme do studené vody, vodu nesléváme a použijeme ji do základu polévky nebo omáčky.

Ačokča plněná mletým masem a rýží

16 plodů ačokči, 500 g mletého masa (napůl vepřové s hovězím nebo drůbežím),sůl, mletý pepř,100 g rýže

Plody zbavíme širšího konce a vybereme nožem semena s přepážkami.

V míse dokonale promícháme mleté maso se solí, pepřem a syrovou rýží.

Vzniklou hmotou naplníme plody, vložíme je do rajské omáčky a necháme vařit asi hodinu.

Na jednu porci stačí tři až čtyři plody. Podáváme s omáčkou bez přílohy – rýže je již v mase.

Ačokča sterilovaná ve sladkokyselém nálevu

1000 g mladých plodů, nálev Nova, ocet, voda, kolečka cibule

Plody očistíme a na sítu ještě promyjeme.

Podle návodu na sáčku svaříme nálev na zavařování.

Do zavařovacích sklenic položíme na dno kolečka cibule, navrstvíme celé plody a zalijeme nálevem. Víčka uzavřeme.

Sterilujeme při 85 °C asi dvacet minut.

Podáváme jako sladkokyselé okurky.

Semínka k výsevu máme k dispozici na prodejně