Vitánie snodárná

Herbář/Vitánie snodárná

Withania somnifera (známá též jako Ašvaganda nebo Indický ženšen)

Popis

Nízká, bohatě větvěná křovina rostoucí v suchých oblastech Indie a Afriky dorůstá výšky okolo 50 – 100 cm, ve své domovině může dosáhnout i dvou metrů. Do Evropy se dostala v 16. století. Větvičky porostlé šedavými chloupky nesou menší vejčité až podlouhlé, asymetrické listy s tupou nebo zaoblenou špičkou, shora šedozelené, z rubu výrazně šedě plstnaté. V úžlabí listů nebo na konci výhonů rozkvétají zvonkovité, žlutozelené květy na vnější straně chlupaté. Plodem je oranžovočervená bobule zcela ukrytá v nafouklém světle zeleném, později šedobéžovém uzavřeném kalichu, drobnějším, podobném mochyním. Sklízejí se kořeny, ale i listy, které se co nejdříve pozvolna usuší ve stínu.

Pěstování

 V našich podmínkách ji pěstujeme ve větších nádobách s důkladnou drenáží jako letničku na slunném místě, snáší sucho i úpal, Půda by měla být písčitá až kamenitá, propustná. Při pěstování v nádobě zaléváme málo, rostlina nesnáší přemokření.

Užití

 Vitánie má povzbuzující účinky, napomáhá odolnosti proti stresu, úzkostem a depresím, zlepšuje paměť a dodává organismu energii. Zlepšuje prokrvení pánve, tím zvyšuje plodnost a má afrodiziakální účinky na obě pohlaví. Vhodné je užívání ve starším věku a po nemoci. Připravuje se nálev z listů nebo odvar z kořene.

Odvar z kořene

1 lžička usušeného odvaru z kořene vitánie, 250 ml vody

Rozdrcený kořen vložíme do vody, přivedeme k varu, vaříme asi 20 minut, scedíme a pijeme jeden šálek dvakrát denně.

Zdroj: Klára Trnková: Tajemství cizokrajných bylin, ISBN 978-80-87209-98-1

Sazenice této rostliny máme k dispozici v kamenné prodejně.