Rýmovník

Herbář/Rýmovník

Plectranthus amboinicus (známý též jako Mexický eukalyptus nebo Kubánské oregano)

Popis

Rýmovník je léčivá rostlina, která Vám uleví od rýmy a byt zbaví otravného hmyzu. Roste do výšky okolo 40 – 60 cm. Listy rostliny mají příjemnou vůni připomínající směs meduňky a máty, která odhání komáry a mouchy. Trpíte rýmou? Zkuste pár rozlámaných listů chvíli inhalovat nebo si je hodit do skleničky a nechat v místnosti. Rýmovník můžete sklízet celoročně, protože rostlina rychle obrůstá.

Pěstování

V našich podmínkách pěstujeme rýmovník jako pokojovou rostlinu na světlém místě. Rostlinu každý rok na jaře přesadíme do o něco většího květináče, nebo snadno vypěstujeme novou rostlinu pomocí stonkových či vrcholových řízků, které zasadíme rovnou do zahradnického substrátu. Od jara do podzimu můžeme přihnojovat hnojivem na bylinky nebo jiným přírodním prostředkem např. výluhem. Rýmovník nesnáší dlouhodobé přemokření. Skvěle se mu daří přes léto venku. Na konci srpna jej vrátíme domu, omezíme zálivku a umístíme jej na světlé místo.

Užití

Rýmovník pomáhá snižovat cholesterol a vysoký krevní tlak. Inhalace, odvar a šťáva z listů pomáhá proti rýmě. Listy pomáhají hojit rány a spáleniny. Vůně rýmovníku pomáhá z bytu odhánět mouchy a komáry.

Příprava odvaru

Jeden list rýmovníku zalijeme 250 ml vařící vody, vyluhujeme 5 – 10 min., podle toho, jak silný nám bude vyhovovat. Odvar je možné udělat tak, že jeden průměrně velký list přelijeme 200 ml převařené vody.

Při vnějším používání pomačkanými listy pomáhá rýmovník hojit rány, spáleniny a odřeniny.

Sazenice této rostliny máme k dispozici v kamenné prodejně.