Rehmánie lepkavá

Herbář/Rehmánie lepkavá

Rehmannia glutinosa

Popis

Rostlina roste především v Číně, Mongolsku, pěstuje se také v Japonsku, Koreji, Vietnamu a v dalších oblastech. Je to víceletá bylina z čeledi krtičníkovitých. Má tlustý žlutý až oranžový hlíznatý kořen, 1 – 3 cm tlustý. Přízemní růžici tvoří oválné až dlouze eliptické listy, 3 – 10 cm dlouhé, chlupaté, na vrcholu tupé, na bázi zkosené ke krátkému řapíku a na okrajích zubaté. Ze středu listové růžice vyrůstá stvol 15 – 30 cm dlouhý, zakončený světle červeně purpurovými trubkovitými květy.

Pěstování

V našich podmínkách ji pěstujeme jako přenosnou rostlinu na slunném místě, ve větších nádobách s důkladnou drenáží. Rostlina dobře snáší sucho i úpal Půda by měla být jílovito-písčitá, propustná. Při pěstování v nádobě zaléváme málo, nesnáší přemokření, ani živinami příliš zásobené půdy. Přezimuje v mrazu-prosté místnosti, ve tmě, na jaře přesadíme část dužnatých kořenů do nové půdy, rostlina znovu vyraší.

Užití

Tradiční čínská medicína užívá kořen ve třech různých úpravách, a to čerstvý, sušený a sušený s následným uvařením. Podle toho se liší i jeho účinky. Čerstvý se užívá při vysokých horečkách, mdlobách, vykašlávání a zvracení krve, krvi v moči a stolici, žízni a zácpě. Sušený při krvácivosti, hubnutí, zácpě a poruchách menstruace. Vařený potom při anémii, celkové slabosti, krvácení z dělohy, předčasném výronu semene, nočním pocení a odpoledních teplotách. obecně droga zabraňuje krvácení, snižuje horečku, má tonizující a močopudné účinky, buduje kostní dřeň, podporuje růst svalů a snižuje obsah cukru v krvi.

Zdroj: P. Valíček, L. Kokoška, K. Holubová:  Léčivé rostliny třetího tisíciletí, ISBN 8086231143.

Sazenice této rostliny máme k dispozici v kamenné prodejně.