Naduť madagaskarská

Herbář/Naduť madagaskarská

Bryophyllum daigremontianum ( známá též jako Pokojový ženšen)

Popis

Naduť je rostlina pocházející původem z Madagaskaru a také proto ji můžeme označit za výrazně teplomilnou rostlinu. Je charakteristická zubatými listy a načervenalými až hnědými svrnami. Rostlina je pod různými názvy známá po celém světě pro své léčivé účinky.

Pěstování

Naduť pěstujeme jako pokojovou rostlinu na světlém místě. Je nenáročná, její dužnaté listy tvarem podobné kopřivě obsahují mnoho vody, proto se nemusí často zalévat. Naopak dlouhodobé přemokření nesnáší. V létě lze naduť umístit ven na slunnou stranu, ne na přímý úpal. Rostlina nesnáší mráz, před příchodem mrazíků ji proto musíme uklidit nejlépe na světlo, do pokoje a omezit zálivku. V dobrých podmínkách naroste až metr vysoká, mnohdy i více. Je potom však nevzhledná. Lze jí zastříhávat, to potom poroste do šířky, nebo ještě lépe namnožit novou rostlinu pomocí malých sazeniček. Ty vyrůstají ve velkém počtu za každým vroubkem listu. Právě tyto mladé sazeničky jsou výborné na užívání při léčení aftů. Jednu tuto sazeničku jednoduše rozžvýkáme.

Užití

Šťáva z listů pomáhá při léčení vřídků v ústech (aftů), zánětů dásní. Pomáhá také při léčbě angíny a viróz. Je účinná jako dezinfekce. Rostlinu lze využít ke zlepšení vyrážky, na akné, bradavice, spáleniny a špatně se hojící rány. Naduť zastavuje krvácení, napomáhá při léčbě s revmatem a prokazatelně léčí bércové vředy. Rostlina má silný močopudný účinek a používá se při také žaludečních vředech.

Sazenice této rostliny máme k dispozici v kamenné prodejně.