Kotvičník pozemní

 Herbář/Semena/Kotvičník

Tribulus terrestris L.

Popis

Jednoletá, 10 – 50 cm vysoká bylina, původem z Číny. Lodyha je poléhavá, větvená, chlupatá. Kvete v červnu až červenci. Plodem je tříhranný plod s ostře špičatými okraji, podle kterého dostala rostlina jméno.

Pěstování

Kotvičník má rád slunné, suché, dobře větrané stanoviště. Dobře roste v lehčí, písčité půdě, při pěstování v nádobě vyžaduje dobrou drenáž.

Výsev

Od konce března do konce dubna se vysévají rozdělené plůdky do řádků asi 25 x 30 cm, přímo na stanoviště nebo do nádob, do hloubky 1 cm a zakryjí se zeminou. Vzcházejí nepravidelně, první vyklíčí asi za dva týdny při teplotě cca 20 ˚C, další později. Semenáčky jsou náchylné na padání klíčících rostlin. Kotvičník se zalévá málo, spíše snese sucho.

Užití

Zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak, upravuje hladinu tuků v krvi zejména cholesterolu a tlumí tachykardii. Doporučuje se při léčení aterosklerózy a ušních šelestů. Využívá se především jako povzbuzující prostředek při psychické a fyzické zátěži, při pravidelném užívání působí doslova jako životabudič. Léčí dnu, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a pomáhá při léčbě diabetu typu II. V neposlední řadě je znám také jako rostlinná viagra – zvyšuje mužskou potenci. Kotvičník může způsobit vyšší citlivost pokožky na sluneční záření. S ohledem na obsah alkaloidů není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy.

Nálev

1 až 5 lžiček sušené nati, 750 ml vody

Bylinu rozdrtíme, zalijeme vařící vodou a necháme 15 minut odstát. Pije se šálek třikrát denně, při pravidelném užívání začínáme na minimálním množství a dávky postupně zvyšujeme.

Zdroj: Klára Trnková: Tajemství cizokrajných bylin, ISBN 978-80-87209-98-1

Semínka k výsevu máme k dispozici na prodejně