Afrikán neboli Aksamitník

Herbář/Semena/Afrikán

Tagetes patula L.

Popis

Nízký aksamitník je od 16. století jednou z nejvýznamnějších a nejrozšířenějších zahradních květin. Jeho původ je stejný jako u druhu Tagetes tenuifolia. Má typickou vůni aksamitníku, tvoří rozvětvený keříček a okouzlí svými barevnými kombinacemi.

Dosahuje výšky 20 až 30 cm, kvete od června do prvních mrazíků na podzim. Jeho květné úbory mají v průměru asi 4 cm a na rostlině jich postupně vykvétá 60 až 100. 

Aksamitník – drobná směs

Pěstování

Aksamitník je velmi spolehlivou květinou, kterou lze použít pro extrémně výslunná nebo i mírně zastíněná stanoviště. Doba květu zajišťuje barevný efekt po celé léto. Jeho kompaktní vzrůst umožňuje použití v geometrických i nepravidelných kompozicích. Vysazený vedle zeleniny nejen že celý zeleninový záhon krásně vypadá, ale také má aksamitník tu vlastnost, že odpuzuje škůdce – jeho kořeny obsahují látky, které usmrcují háďátka půdní.

Výsev

Dlouhé černé semeno se vysévá v dubnu, aby rostliny, které se vysazují koncem května, nepřerostly. Vzdálenost výsadby je 30 cm. Je velmi nenáročný, na přehnojení reaguje bujným růstem a slabým kvetením.

Semínka k výsevu máme k dispozici na prodejně