Patchwork deky vám zlepší náladu a projasní byt

Víte, co je to patchwork? Jedná se o princip využívání odlišných látek, známým v textilním odvětví již celá staletí. Podstata této metody spočívá v tom, že se při šití jednoho výrobku nepoužije jedna látka s jedním vzorem, ale naopak se využijí různě dekorované látky, které se vhodně zkombinují tak, aby výsledek působil celistvě a jedinečně zároveň. Velkou výhodou této metody je kromě její originality také skutečnost, že tím můžete využít zbytkové látky, které jste doma nastřádali. Pomocí techniky patchwork se v minulosti, zejména v období po druhé světové válce, řešily problémy s nedostatkem látek na trhu. Patchwork je mezi spotřebiteli stále velmi oblíbený pro svou osobitost. Stejně jako například pletení z pedigu je i šití patchwork produktů oblíbenou kreativní činností pro volný čas.

Metoda patchwork se hodí především pro výrobky s rovnými liniemi, kde se vám jednotlivé vzory budou lépe a snadno kombinovat. Pokud budete chtít výrobek žehlit a prát, je potřeba myslet na to, aby látky byly podobného složení, jinak by se vám pak jednotlivé díly mohly krabatit. Nejčastěji se k výrobě takovýchto výtvorů používá bavlna.  V závislosti na vaší zručnosti, představivosti a zkušenostech můžete ušít cokoliv si vymyslíte, prostírání, dekorační povlak na polštář, jednoduchý přehoz na postel nebo třeba deku.

 U té je výroba ale trochu složitější. Kromě vrchní  – patchwork vrstvy, musíte ušít ještě spodní vrstvu. Ta se většinou šije již jen z jednoho kusu látky.  Samotná patchwork strana bývá také ohraničená takzvanou bordurou neboli lemem. Vhodné je přidat také prostřední vrstvu, díky které vám bude pod dekou krásně teplo.  Tyto tři vrstvy je pak vhodné navzájem prošít, aby vám materiál uvnitř deky nikam nesjížděl, což by nebylo příjemné ani praktické. 

Pokud byste si na výrobu deky sami netroufli, je možné si ji objednat u vybraných dodavatelů. I my, v naší dílně Rukama Nohama šijeme tyto deky s jednoduchými vzory na zakázku. Ze skladových zásob, kterých máme v naší textilní dílně dost a dost, navrhujeme a vymýšlíme pro své klienty kombinace, které odpovídají barevnému ladění jejich domovů. Věříme, že díky svým zkušenostem a citem pro kombinaci barev a vzorů dokážeme ušít výrobky, které našim zákazníkům přinesou nejen užitek, ale také spoustu pozitivní energie a dobré nálady.